Ještě aspoň jednou se podívat do dolu, to bylo přání bývalého horníka, který je na invalidním vozíku

Gerhard Träger, Důl Svornost

Přes 40 let byl Gerhard Träger horník. Teď, v 76 letech, je upoutaný na invalidní vozík. Ale přání podívat se ještě někdy dolů, do dolu, to mu zůstalo.

A splnit se mu ho rozhodli redaktoři ze serveru iRozhlas.cz začátkem prosince. V rámci projektu Ježíškova vnoučata i s Gerhardem na vozíku sfárali 500 metrů pod zem, do dolu Svornost. Rodák ze Sokolova zasvětil hornictví celý život. Uhlí těžil v okolí domovského města, kde jsou pouze povrchové lomy. A tak hned poté, co vyfáral z podzemí jáchymovského dolu, přiznal: „Tak v takovémto dole jsem byl poprvé."

Gerhard Trager, Důl Svornost

Zařízení není pro veřejnost běžně přístupné, vedení Léčebných lázní Jáchymov, které ho provozují, ale udělalo výjimku. Pro Gerharda připravilo exkurzi s přednáškou a především návštěvou podzemní štoly. Gerhard tak sfáral společně s redaktory serveru iRozhlas.cz půlkilometrovou šachtou pod zem, kde si ve 12. patře prohlédl obří čerpadla, která odvádí léčivou vodu do několika lázeňských hotelů v Jáchymově.

Gerhard Trager, Důl Svornost

Od Ježíškových vnoučat si Gerhard přál právě návštěvu Svornosti, důl má totiž doslova za kopcem. Nikdy ale nedostal příležitost se do něj podívat. „Čas od času si s někým o hornictví povídám, a vždycky mě mrzelo, že v podobném podzemním dole jsem v životě nebyl. Jsem rád, že se mi to teď podařilo,“ pochvaloval si na cestě zpět.